Yorumlar PDF formatındadır ve Adobe Reader©'in son versiyonu kullanılarak okunabilir.
 
, 1.2.3. YUHANNA


Romalılar


Ücretsiz Kutsal Kitap çalışması sunan bu web sitesi, Kutsal Kitap’ın, Tanrı’nın esini olduğuna yürekten inanmaktadır. Kutsal Kitap, imanın (kurtuluşun) ve iman hayatının (Hıristiyan hayatı) tek kaynağıdır. Kutsal Kitap’ı yorumlamanın yolu, ilgili kitabın yazarının niyetini bulmaktan geçer: (1) seçilen anlatım biçimi, (2) edebi içerik, (3) seçilen dilbilgisi özellikleri,(4) sözcük seçimi, (5) yazarın zamanındaki tarihsel ortam ve edebi anlayış, (6) paralel bölümler (esinlenmiş bir kitabın en iyi yorumcusu, esinlenmiş bir başka kutsal metindir. Kutsal Kitap, bir hakikatler kütüphanesidir).
Yazar, yorumbilim alanında (Kutsal Kitap tefsiri) köklü bir akademik geçmişe sahiptir (öz geçmişi ve kabul ettiği inanç bildirgesi (amentü) için www.freebiblecommentary.org adlı siteye bakınız). Yazarı amacı:
  1. Kutsal Kitap’ı kendi başınıza okumaya sizleri teşvik etmek ( öncelik sizin, Kutsal Kitap’ın ve Kutsal Ruh’undur);
  2. Sizin Kutsal Kitap’ı değerlendirmenize ve diğer tefsirlerden yararlanmanıza yardım etmek;
  3. İlgili Kutsal Kitap bölümünün özgün amacını keşfettikten sonra, bunu kendi kültürünüze ve hayatınıza uygulamak; çok farklı yorumlar var, ama ilgili kutsal metnin yazarının niyeti tektir;
  4. Yorum bilim ilkeleri, bir kutsal metnin kesin anlamını veremez, ama ne anlama gelmediğini belirlemekte yardım edebilir!
  5. Yorum bilim, kutsal metinleri çalışırken rehber olacak bir liste sağlar. Yorumun her noktası önemlidir; ama çağdaş Kutsal Kitap yorumcularının sıklıkla sorduğu soru şu: "Bu metin bana ne anlatmak istiyor?”; ama bundan daha iyi soru şu: "Bu metnin ilk (özgün ve Tanrı’dan esinlenmiş) yazarı, kendi çağındaki insanlara ne anlatmak istiyordu? Yazarın açıkladığı gerçekler günümüze nasıl uygulanabilir?”
Umarım benim Kutsal Kitap Yorumu Semineri size bereket olur ve ayet-ayet yorumları sizi Tanrı’ya daha da yaklaştırır.

Bob Utley,
Yorumbilim Profesörü (Emekli)
Copyright © 2014 Bible Lessons International, P.O. Box 1289, Marshall, TX 75671, USA